News

Ubian – cestovanie na pár klikov

KOŠICE: Košice sú prvým slovenským mestom, ktoré uviedlo do prevádzky novú mobilnú aplikáciu Ubian.  Košičania tak môžu ako prví otestovať kombináciu moderných technológií a pohodlného cestovania, ktorú im prináša Dopravný podnik mesta Košice a spoločnosť TransData Žilina. 

Aplikácia pomáha cestujúcim, ktorí využívajú verejnú dopravu. Stačí mobilný telefón alebo tablet a priamo z miesta, na ktorom sa cestujúci nachádza, môže zistiť všetko o doprave do cieľa svojej cesty.

Aktuálne aplikácia spája a bez obmedzení naviguje cestujúcich mestskou hromadnou dopravou a prímestskou autobusovou dopravou, ktoré sú najviac využívanými typmi verejnej dopravy.  V krátkom čase pripravujú prevádzkovatelia aj zapojenie železničnej a diaľkovej dopravy.

Samotná obsluha mobilnej aplikácie Ubian je jednoduchá. Do vyhľadávacieho riadku vo vrchnej časti displeja cestujúci napíše, kam sa chce dostať a aplikácia mu postupne ponúkne návrhy na cieľové zastávky. Na zobrazenej mape vidí svoju polohu, zastávky na ním zvolenej trase a prestupové stanice na ďalšie spoje. Užívatelia aplikácie si môžu skontrolovať aj aktuálnu polohu spojov a dostanú informácie o ich meškaní. Medzi výhody aplikácie patrí napr. aj upozornenie počas cestovania na zastávku, kde máte vystúpiť alebo prestúpiť na ďalší spoj. Ak zmeškáte, aplikácia vám navrhne ďalšie vhodné spoje.

Ubian dokáže vyhľadávať cieľové zastávky a navigovať aj bez pripojenia na internet. Aj takto majú používatelia k dispozícii celú databázu zastávok zúčastnených dopravcov a možnosť bez obmedzení kombinovať do jednej trasy spoje rôznych druhov alebo dopravcov. S online pripojením môže cestujúci využívať rozšírené množstvo funkcií, napríklad zobrazenie máp, zastávok a polohy vozidiel na mape, vyhľadanie konkrétnej adresy, meškanie spojov a iné. Pri pravidelnom používaní majú užívatelia možnosť vytvoriť si zoznam obľúbených spojov, liniek či zastávok.

V súčasnosti prebieha testovacia prevádzka aplikácie, užívatelia už majú možnosť využívať jej služby a zároveň posielať pripomienky a nápady na zlepšenie.

„Som rád, že metropola východného Slovenska je prvým zo slovenských miest, v ktorom novú mobilnú aplikáciu Ubian verejne prezentovali.  Aplikácia výrazne zjednodušuje cestovanie verejnou dopravou a aj vďaka nej by Košičania mohli objaviť výhody MHD.  Na akékoľvek  miesto v našom meste sa totiž dostanú jednoducho a rýchlo aj bez auta.  Ak ho nechajú doma, pomôžu životnému prostrediu, preťaženým košickým cestám a v konečnom dôsledku aj vlastnému zdraviu,“ povedal primátor Košíc Richard Raši.

Aplikácia funguje pre mobilné zariadenia so systémom Android. Stiahnuť si ju môžete zdarma na Google Play. Všetky potrebné informácie nájdete nawww.ubian.sk.

 

ZDROJ: www.dpmk.sk

Výroky úspešných

"Naša najväčšia slabosť je rezignácia. Najistejšia cesta k úspechu spočíva v tom, že vždy znova a znova riskujeme jeden nový pokus"

Thomas Alva Edison

Odber newslettrov